Nieuwe Raad... nieuwe coalitie?
De stemmen zijn geteld. Ook in Epe is de PvdA met stip de grote overwinnaar. De partij gaat van drie naar vijf zetels. De VVD, Nieuwe Lijn en het CDA volgen met vier zetels. Voor GroenLinks was het een bizarre uitslag. Ten eerste ging de partij van drie naar twee zetels en ten tweede werd de nummer twee van de lijst - Jan de Graaf - voorbij gestreefd door Emine Arikan.
Jan Aalbers volgt met een bedrukt gezicht de uitslagen die binnenkomen.
Ook Henk van Rijssen van Gemeentebelangen Epe moest slikken. Hij zal het in de komende vier jaar helemaal alleen zonder fractiegenoot Frank Surink moeten doen in de Raad. Dat geldt ook voor Rob Hesselink van de Liberale Burger Partij. De LBP komt als nieuwe partij met de hakken over de sloot en met dank aan de versoepelde regels van de Kieswet met één zetel in de Raad. Dat zullen vier eenzame jaren keihard buffelen worden voor Hesselink. Hij zal een stevig partijfundament met een steunfractie nodig hebben om die jaren zichtbaar te blijven en zonder kleerscheuren door te komen. Hij is het aan zijn kiezers verplicht om met alternatieve voorstellen in de Raad te komen.
De LBP scheurt met één zetel de Raad in
Met de uitslag kroop er ook nog een andere aap uit de mouw in de persoon van Jan Willem Lagerweij. De VVD-wethouder en lijstduwer was op de valreep nog een campagne gestart om via voorkeurstemmen in de Raad te komen en dat is ruim gelukt met 714 kiezers achter zich.
Lagerweij staat alleen voor de deur van zijn kantoor in het gemeentehuis om zijn overwinning door te bellen.
Hij mag dan zelf verrast zijn door deze steun; hij kan zich niet rijk rekenen. Lijsttrekker Frouke van Dam steekt met 1469 voorkeurstemmen ver boven hem uit. De machtsverhoudingen binnen VVD blijven dus duidelijk. Maar of de partij aan de macht blijft is maar sterk de vraag.
Frouke van Dam met rechts haar man feliciteert PvdA voorzitter Jan Goudbeek. Links op de foto PvdA-lijsttrekker Joop van Nuijs en PvdA-wethouder Johan Wubben.
Er komen namelijk interessante collegeonderhandelingen aan. Direct na de uitslag liet PvdA lijsttrekker Joop van Nuijs weten dat hij inzet op een college met drie wethouders. Dat betekent dat hij één van de huidige coalitiepartijen VVD, Nieuwe Lijn of CDA buitenspel wil zetten. Mijn inschatting is dat de VVD die gifbeker gepresenteerd krijgt. Ik kan mij namelijk niet anders voorstellen dan dat Van Nuijs een simpele rekensom gaat maken. Binnenkort wordt de VVD-burgemeester benoemd en de PvdA zal dan niet ook nog een liberale wethouder in het college dulden. Vanuit die optiek ligt een college van PvdA, Nieuwe Lijn en CDA met een VVD-burgemeester dan ook voor de hand.
Als deze voorspelling uitkomt, zijn de druiven voor de VVD en haar stemmers erg zuur. De burgemeester doet niet mee met de collegeonderhandelingen en mag geen partijpolitiek bedrijven. Ondanks dat ze de tweede partij zijn en het verlies meeviel ten opzichte van de landelijke trend, komen ze aan de politieke zijlijn te staan. Vaak is de politiek echter niet eerlijk en rechtvaardig.
Maar voor de VVD gloort er wel hoop aan de politieke horizon. De ervaring leert dat de oppositie de liberalen nooit windeieren legt. Als deze voorspelling uitkomt, kun je nu al met grote zekerheid voorspellen welke partij over vier jaar opnieuw de grootste wordt in Epe. Wellicht is het politiek niet onverstandig als de PvdA-lijsttrekker dat ook meeneemt in zijn calculaties en politieke overpeinzingen, want anders kan zijn overwinning wel eens van korte duur zijn.